A metrológia illetékességét képező mérhető mennyiségeket mérőszám és mértékegység szorzataként szokás szemléltetni. A mértékegységekkel kapcsolatos elméleti kérdéseket az elméleti metrológia vizsgálja, a mértékegységek közforgalmú használatát a mérésügy szabályozza, a mértékegységek értelmezéseinek és használatuknak az egységességét a nemzetközi mérésügyi együttműködés és a nemzetközi szabványosítás biztosítja.
Az egyes fontosabb törvényes mértékegységeket a mérésügyi törvény végrehajtására kiadott 127/199. (X. 9.) Korm. rendelet közli. Minden olyan mennyiség értékének kifejezésére, melyre jogszabály törvényes mértékegységet állapít meg, ezt a mértékegységet kell használni. A törvényes mértékegységekre vonatkozó részletes szabályokat szabványok tartalmazzák.
A törvényes mértékegységek fajtái:
A legfontosabb törvényes mértékegységeket a fenti rendelet melléklete tartalmazza. A mérhető mennyiségek további, nemzetközileg szabványosított jelöléseinek és mértékegységeinek széles körét tartalmazzák az ISO 1000 (SI-units...) és az ISO 31-0 (Quantities and units) szabványsorozat tagjai.
A törvényes mértékegységekben megadott mérési eredmény vagy érték után a mennyiség nagysága más mértékegységben is kifejezhető.
Kapcsolódó oldal:
Átszámítások
Külső hivatkozás:
Más egységek és SI, illetve törvényes mértékegységek közti átszámítások a BIPM honlapján (angolul)