Az EU jog által szabályozott mérésügyi területeken a hagyományos típusvizsgálatokat és első hitelesítéseket felváltották a vonatkozó irányelvekben megadott modulkombináció szerinti megfelelőség-értékelési eljárások, ahol úgynevezett bejelentett megfelelőségértékelő szervezetek járnak el (Notified Body).
Ennek értelmében a mérőműszerek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról szóló 2014/32/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben (a továbbiakban: MID) foglaltaknak megfelelően az irányelv hatálya alá tartozó mérőeszközök tekintetében a 10 éves átmeneti időszak lezárultával 2016. október 30-i időpont után megszűnt a lehetősége a nemzeti mérésügyi hatósági hitelesítéssel történő forgalombahozatalnak. A vízmérők, a gázmérők és számítóegységek, a hatásos villamos energia mérésére szolgáló fogyasztásmérők, a hőfogyasztás-mérők, a víztől eltérő folyadékok mennyiségének folyamatos és dinamikus mérésére szolgáló mérőrendszerek, az automatikus mérlegek, a viteldíjjelzők, az anyagi mértékek, a kiterjedést mérő műszerek, valamint a kipufogógáz-elemzők esetében nincs lehetőség hatósági első hitelesítésre.
Ezek a mérőeszközök a jelzett időpontot követően kizárólag akkor kerülhetnek forgalomba, ha teljesítik az irányelvben előírt követelményeket és a megfelelést az irányelvben részletezett megfelelőségértékelési eljárások valamelyike, például termékhitelesítés igazolja. A másik mérésügyi tárgyú irányelv, a nem automatikus működésű mérlegek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról szóló 2014/31/EU irányelv (a továbbiakban: NAWI) hatálya alá tartozó mérőeszközök esetében ez már az EU csatlakozás óta így zajlik.
A gyártó több lehetséges megfelőségértékelési mód közül választhat, és bizonyos feltételek esetén a megfelelőségértékelést saját maga is végezheti.
A mérőeszközök megfelelőségét a rajta lévő CE+M jel (megfelelőségi jelölés és kiegészítő metrológiai jelölés) és a gyártó által kiállított megfelelőségi nyilatkozat illetve a bejelentett megfelelőségértékelő szervezet által kiállított megfelelőségi tanúsítvány igazolja. A kiegészítő metrológiai jelölés egy „M” betűből, valamint a jelölés feltüntetése szerinti év utolsó két számjegyéből áll, amelyeket egy téglalap keretez. A téglalap magassága megegyezik a CE-jelölés magasságával. A CE-jelölést és a kiegészítő metrológiai jelölést a mérőeszközön vagy annak adattábláján jól láthatóan, olvashatóan és letörölhetetlenül kell feltüntetni. A CE-jelölést és a kiegészítő metrológiai jelölést a bejelentett megfelelőségértékelő szervezet azonosító száma követi.
Az alábbi példán a 16. szám a naptári év utolsó két számjegye, míg a 1422 szám a bejelentett megfelelőségértékelő szervezet száma.
A megfelelőségértékelés jogkövetkezményei azonosak:
A mérőeszköz a záróbélyegek sértetlensége esetén hitelesnek tekinthető, amennyiben a megfelelőségértékeléstől számítva a 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 2. mellékletében megadott hitelesítési hatály még nem járt le.
A javítás utáni és időszakos hitelesítésről a mérőeszköz tulajdonosának kell gondoskodnia.
A forgalomba-hozatalt követő időszakos és javítás utáni hitelesítések természetesen nemzeti hatáskörben maradnak, mérésügyi hatósági eljárásként.
Budapest Főváros Kormányhivatala bejelentett megfelelőségértékelő szervezet a két említett irányelv vonatkozásában, 1422-es számú bejelentési számon.
A további bejelentett szervezetek adatai az EU NANDO adatbázisában találhatók.
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/
Az EU jog által szabályozott mérésügyi területek az alábbiak:
A MID hatálya alá tartozó mérőeszközök:
vízmérők,
gázmérők és számítóegységek,
hatásos villamos energia mérésére szolgáló fogyasztásmérők,
hőfogyasztás-mérők,
víztől eltérő folyadékok mennyiségének folyamatos és dinamikus mérésére szolgáló mérőrendszerek,
automatikus mérlegek,
viteldíjjelzők,
anyagi mértékek,
kiterjedést mérő műszerek,
kipufogógáz-elemzők.
A NAWI hatálya alá a nem automatikus működésű mérlegek tartoznak.
Összefoglaló táblázat
Szakterület rövid neve: |
Mérőeszközök (MID) és nem automatikus mérlegek (NAWI) |
EU-s irányelvek: |
MID: 2014/32/EU a mérőműszerek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (2014. február 26.) NAWI: 2014/31/EU a nem automatikus működésű mérlegek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról (2014. február 26.) |
Hatályát vesztett, korábbi EU-s irányelvek: |
MID: 2004/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv a mérőműszerekről (2004. március 31.) NAWI: 2009/23/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv a nem automatikus működésű mérlegekről (2009. április 23.) |
Hatályos átültető magyar jogszabályok: |
MID: 43/2016. (XI. 23.) NGM rendelet a mérőeszközökre vonatkozó egyedi előírásokról NAWI: 19/2016. (VI. 17.) NGM rendelet a nem automatikus működésű mérlegek méréstechnikai követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról |
Hatályát vesztett, korábbi átültető magyar jogszabályok: |
MID: 8/2006. (II. 27.) GKM rendelet a mérőeszközökre vonatkozó egyedi előírásokról NAWI: 62/2004. (IV. 24.) GKM rendelet a nem automatikus működésű mérlegek méréstechnikai követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról |
Útmutató az irányelvekhez: |
Útmutatók mindkét irányelvhez |
Az irányelvekhez harmonizált szabványok aktuális listája: |
MID: Szabványlista és normatív dokumentumok listája NAWI: Szabványlista |
Szakterületek oldala az Európai Bizottság honlapján: |
MID és NAWI oldal közös a két irányelvhez |
Az irányelvekhez kapcsolódóan az Európai Bizottsághoz bejelentett szervezetek: |
MID: lista NAWI: lista |