A Magyarország által vállalt nemzetközi leszerelési és non-proliferációs kötelezettségek nyomán egyes termékekre, árukörökre többféle kötelezettség is vonatkozhat, amely kettősség a hazai szabályozásban is megjelenik. Az ML7 fejezet b) pontjában szereplő vegyi harcanyagok egyben a vegyifegyverek kifejlesztésének, gyártásának, felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, Párizsban, 1993. január 13-án aláírt egyezmény (továbbiakban: VTE) I. mellékletében meghatározott 1. listás anyagnak minősülnek.
Ennek megfelelően a VTE kihirdetéséről szóló, 1997. évi CIV. törvény (továbbá az azt módosító 2020. évi LXIII. törvény), és az annak végrehajtásáról rendelkező 212/1998. (XII. 24) Korm. rendelet értelmében külön a VTE szerinti jelentéstételi kötelezettség is fennáll ezen anyagok gyártásának, feldolgozásának, felhasználásának, export-importjának, valamint EU-n belüli transzferének tekintetében, valamint a VTE külön részletszabályokat is állapít meg a gyártásra és átadásra-átvételre vonatkozóan.
Gyártás:
Tilos továbbá nem a VTE Részes Állam részére átadni, vagy onnan átvenni.
Az adott Részes Állam által, az ilyen célokra megszerzett összesített mennyiség bármely évben, gyártás, vegyifegyver-készletekből való visszavonás és átadás-átvétel útján nem lehet több, mint 1 tonna.
Az 1. listás vegyületek gyártásához a BFKH KHENF Exportellenőrzési Osztályának (mint a VTE nemzeti végrehajtását felügyelő Nemzeti Hatóság, továbbiakban Hatóság) engedélye szükséges. Az engedély iránti kérelmet a tevékenység megkezdése előtt 200 nappal korábban kell benyújtani.
Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell a gyárat, üzemet vagy létesítményt azonosító adatokon kívül a gyártani tervezett mennyiséget, az üzem részletes műszaki leírását, beleértve a berendezések jegyzékét és a részletes folyamatábrákat, a technológiai leírásokat, a tervezett gyártáshoz szükséges prekurzor nevét és mennyiségét, valamint a gyártani tervezett 1. listás vegyület felhasználásának célját.
A Hatóság az 1. listás vegyület gyártására kiadott engedélyben jóváhagyja, előírja a tevékenység végzésének Egyezményben rögzített feltételeit.
Gyártásra vonatkozó részletes szabályok:
Átadás:
212/1998. Korm. rendelet 4.§ értelmében az 1.listás vegyületek átadását vagy átvételét az átadás vagy átvétel időpontja előtt legalább 40 nappal a Hatóság felé be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell:
Az 5 mg-ot nem meghaladó, az Egyezmény 1. Melléklet B) pont 1. lista 7. pontjában meghatározott szaxitoxin orvosi vagy diagnosztikai célú átadása vagy átvétele esetén a Hivatal felé történő bejelentést az átadás vagy átvétel időpontjában elégséges megtenni. A bejelentéshez szükséges adatlap itt érhető el.
Az átadott vagy átvett vegyületek nem adhatók tovább harmadik államnak.
A Vegyifegyver Tilalmi Egyezménnyel kapcsolatban bővebb tájékoztatás az Exportellenőrzési Osztály honlapján érhető el.
Rovatszerkesztő: Pete József |
Telefon: (1) 458-5601 |