A haditechnikai termékek jelöléséről, valamint a haditechnikai termékek és szolgáltatások nyilvántartásáról szóló 32/2007. (III. 19.) GKM rendelet – a továbbiakban: GKM rendelet – szerinti kötelezettségek.
Figyelem! – az ML I. és ML III. fejezetre vonatkozó külön szabályok
A rendelet csak addig ró kötelezettséget az Engedélyköteles haditechnikai eszközök és szolgáltatások jegyzékének ML I. és ML III. fejezetébe tartozó lőfegyverekkel és lőszerekkel kereskedőkre, amíg a rendőrségi szabályoknak megfelelően a termékeket nem jelentik be az Országos Rendőr-főkapitányság által működtetett országos lőfegyver nyilvántartásba. Ebben az esetben a termékeket ki kell vezetni a haditechnikai nyilvántartásból és a BFKH Haditechnikai Osztálya felé „átvezetve polgári nyilvántartásba” tartalmú adatszolgáltatást kell küldeni, KIVÉVE ha az eszköz/szolgáltatás vevője, megrendelője a Magyar Honvédség, polgári nemzetbiztonsági szolgálat, vagy valamely rendvédelmi szerv.
Az ML I. és ML III. fejezetekbe tartozó fegyverek/lőszerek gyártása, átalakítása, hatástalanítása és megsemmisítése haditechnikai tevékenységi engedély birtokában végezhető, így ezen tevékenységet végző ügyfeleinknek eleget kell tenniük a GKM rendelet előírásainak.
Részletes tájékoztató
A GKM rendelet célja, hogy minden Magyarország területén a gyártott, illetve beérkezett vagy behozott haditechnikai termék
- a jelölés révén minden termék egyedileg azonosítható,
- a nyilvántartás alapján sorsa folyamatosan, visszamenőleg is megállapítható,
- az adatszolgáltatás alapján az egyes termékfajták mennyiségéről és azok birtokosáról az
illetékes hatóságnak információja
legyen.
1. A haditechnikai termék jelölése a termék rendelet szerinti azonosító jellel való ellátását jelenti.
A jelölési kötelezettség
- hazai gyártás esetén a gyártót,
- ha a terméknek nincs jelölése
= beérkezett vagy behozott termék esetén az importőrt,
= a Magyar Honvédség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint a rendvédelmi és
rendészeti szervek készletéből kivont, védelmi célra feleslegesnek minősített termék
esetén az értékesítési szerződésben erre meghatározott felet terheli;
Megjegyzések:
- a védelmi célra feleslegesnek minősített terméknél a jelölés hiánya esetén az azonosító jel pótlása kötelező, a terméket akár kiviszik vagy kiszállítják, akár belföldön, rendeltetésszerű további felhasználásra, vagy nem katonai célokra történő átalakításra, hatástalanításra, megsemmisítésre értékesítik. A jelölés pótlásától csak abban az esetben lehet eltekinteni, ha a haditechnikai eszközt megsemmisítésre eladó szervezet a megsemmisítésre történő átadás-átvételtől a gyakorlati végrehajtásáig felügyeli és dokumentálja a folyamatot;
- a termék előállítása mellett annak átalakítása is gyártási tevékenységnek minősül a Httv. szerint.
A jelölés módját – az egyedileg tervezett és gyártott terméket kivéve - dokumentálni kell.
A jelölés minimális követelményeit termékfajtánként a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
2. A haditechnikai termékek nyilvántartása
A haditechnikai termékek nyilvátnartását minden egyes gyártott, beérkezett, vagy behozott, kiszállított vagy kivitt – egyes termékfajták esetén forgalmazott –, továbbá hatástalanított, vagy megsemmisített termékről naprakészen vezetni kell.
A nyilvántartási kötelezettség
- hazai gyártás esetén a gyártót,
- beérkezett vagy behozott termék esetén az importőrt,
- kiszállított vagy kivitt termék esetén az exportőrt,
- hatástalanítás, megsemmisítés esetén a szolgáltatást nyújtót – kiemelte fejezetekbe tartozó termékek esetén a forgalmazót terheli.
A nyilvántartáshoz a rendelet 2. és 3. számú mellékletében meghatározott nyomtatványt - nyilvántartási lapot - kell használni, amelyet (amelyeket) a nyilvántartásra kötelezett évente megnyit, illetve lezár.
Kiemelt termékek különleges nyilvántartási szabályai
A haditechnikai szolgáltatást nyújtóknak az ML I., II., III., IV., VI., VII., VIII., X., XI., XV., XXVI. fejezetébe tartozó termékek forgalmazásáról is nyilvántartást kell vezetniük.
3. Adatszolgáltatás
Negyedéves adatszolgáltatási kötelezettség terheli az Engedélyköteles haditechnikai eszközök és szolgáltatások jegyzékének I. fejezet a,b,c alpontjaiba tartozó lőfegyverek és a III. fejezetbe tartozó lőszerek gyártásával, forgalmazásával, hatástalanításával, ill. megsemmisítésével foglalkozó ügyfeleket (február 28., április 30., július 31. és október 31. határnapokkal). Ismét megjegyzendő, hogy a fenti adatszolgáltatás nem terjed ki a már polgári (rendőrségi) nyilvántartásban szereplő fegyverekre, lőszerekre.
Éves összesített adatszolgáltatási kötelezettség az ML I/d, II., IV-XXVI. fejezetbe tartozó nyilvántartott termékekre vonatkozik.
Az adatszolgáltatási kötelezettség a nyilvántartásra kötelezettet terheli.
Az adatszolgáltatás a termék fejezetenkénti besorolását, megnevezését (típusjelét), gyártási évét és darabszámát, valamint vevőjének/végfelhasználójának nevét tartalmazza.