A díjak a fémjelzési, nemesfémtartalom-vizsgálati és -hitelesítési tevékenységért, valamint az egyenértékűség megállapítási eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról szóló 57/2006. (VIII. 3.) GKM rendeletben vannak meghatározva. Az igazgatási szolgáltatási díjak számítási alapja a bemutatott tárgyak tömege és darabszáma, tekintettel arra, hogy a fémjelzést megelőző anyagvizsgálat díja a gramm tömegre van vonatkoztatva, a fémjelzési díj az elhelyezett fémjelzések (és egyéb, pl. név, finomság vagy adott esetben Hivataljelzés) darabszámától függ. A fizetendő díj a kettő összege, a tömeg meghatározásánál minden megkezdett grammot egésznek kell számítani.
A nemesfém tárgyak vizsgálatáról, hitelesítéséről és nemesfémtartalmuk tanúsításáról, valamint a hitelesítés és tanúsítás egyenértékűségéről szóló 187/2011. (IX. 14.) Korm. rendelet 3. § 11. pontja értelmében nemesfém tárgy: az aranytárgy, az ezüst tárgy, a platina tárgy és a palládium tárgy. Amennyiben a nemesfém tárgy kész állapotban, kiegészítőivel (pl. drágakövek, díszítések, stb.) együtt tömegében eléri, vagy meghaladja a jogszabályban foglalt súlyhatárt, akkor a tárgy fémjelzési kötelezettség alá tartozik.
A nemesfém tárgyakkal kapcsolatos hatósági tevékenységekről szóló 35/2011. (IX.14.) NGM rendelet 15. § (4) bekezdése alapján a magánszemélyek a tulajdonukban lévő nemesfém tárgyakat fémjelzésre az eredeti vámokmányok, vagy a vámmentességet igazoló okmányok, vagy a tulajdonjogukat igazoló dokumentumokkal együtt mutathatják be a hatóságnak. A tulajdonjog igazolására alkalmas dokumentumok az alábbiak:
vásárlást igazoló pénzügyi bizonylat (pl. számla, nyugta),
ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott, vagy közjegyző által hitelesített adásvételi szerződés,
ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott, vagy közjegyző által hitelesített ajándékozást igazoló okirat,
jogerős hagyatéki átadó végzés,
jogerős bírósági határozat,
árverési jegyzőkönyv, stb.
Tulajdonjogot igazoló dokumentumként csak olyan okiratot tudunk elfogadni, amelyből kétséget kizáróan beazonosítható a fémjelzésre leadott tárgy. Okirati igazolás hiányában a tárgy fémjelzésre nem vehető át.
A bemutatott nemesfém tárgyakat a hatóság a fémjelzést megelőzően mintavételi eljárás alapján, alapvetően analitikai anyagvizsgálatnak veti alá, amely a jogszabályi előírásoknak való megfelelőség igazolását célozza. Az előírások alapvetően a finomsági érték megállapítására irányulnak, mivel a nemesfém tárgy finomságának el kell érnie azt a finomsági fokot, melyre a bemutató fémjeleztetni kívánja, csak ekkor lehet azt fémjelzéssel ellátni. A nemesfém tárgyak esetében a jogszabályban megállapított finomsági foktól való negatív eltérés nem megengedett.
A tárgyakon a fémjeleket alapvetően mechanikus eljárással (ún. beütéssel) helyezi el a hatóság, mely végezhető kézzel, vagy a nagy szériában készülő ékszereknél gépi eszközökkel is. Emellett lehetőség van a különösen nagy értékű, sérülékeny nemesfém tárgyak esetében lézerfémjelzést kérni, melynek során az ékszert nem éri fizikai behatás, növelve ezzel a fémjelzés biztonságát. A lézerfémjelzéshez szükség van a bemutató névjel-lenyomatának lézeres eljárással történő elkészítésére is, mivel a lézerfémjelzés kivitelezésénél alapvető, hogy a hamisítások elkerülése érdekében mind a fémjelzés, mind a névjelzés lézeres eljárással kerüljön a tárgyon elhelyezésre.