MKEH » Gyakran ismételt kérdések

Gyakran ismételt kérdések

Meghatalmazás, képviseleti jogosultság

Kategória: Fő-oldal » » Meghatalmazás, képviseleti jogosultság


1. Milyen a szabályszerű meghatalmazás?

Az előzetes regisztrációhoz szükséges meghatalmazást olyan közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni, amiből kitűnik a szervezet képviseletére jogosult személy (a meghatalmazó) és a meghatalmazott természetes személy neve, születési helye és ideje, anyja neve, valamint a meghatalmazás köre és időbeli korlátja.

Ha a meghatalmazó a meghatalmazását az általa képviselt szervezet üzleti körében és szabályai szerint írta alá, akkor a meghatalmazottnak csatolnia kell a meghatalmazó eredeti aláírási címpéldányát, illetve ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintáját, vagy azok közjegyző által hitelesített másolatát, kivéve, ha

• a meghatalmazó és a meghatalmazott személyesen jelenik meg és intézi a meghatalmazás adását az MKEH előtt,

• a meghatalmazott személy ügyvéd.

A természetes személy meghatalmazónak a nem mindvégig saját kezűleg írt (géppel, számítógéppel, stb.) és aláírt meghatalmazása sajátkezű aláírását két - a nevét és a lakáscímét a meghatalmazáson feltüntető - tanúval kell igazolnia. A meghatalmazó által mindvégig saját kezűleg írt és aláírt meghatalmazáshoz a tanúk feltüntetése nem szükséges, akárcsak ügyvédnek adott meghatalmazás esetében.

Az MKEH-nál regisztrált, az ügyfél képviseletére nem meghatalmazás alapján jogosult személy az ügyfélkapu azonosításhoz kötött webes felületen más, az MKEH-nál már regisztrációs adatbázisba vett ügyfélkapu felhasználónak képviseletre szóló meghatalmazást adhat, illetve a korábban adott meghatalmazást visszavonhatja. A meghatalmazó a meghatalmazást a webes felületen a meghatalmazott MKEH azonosítójára való hivatkozással tudja megadni vagy visszavonni. Meghatalmazás módosítására csak a korábbi meghatalmazás visszavonásával és új meghatalmazás megadásával van mód.


2. Mi a teendő a nem ügyfélkapu felhasználótól kapott meghatalmazás esetén?

A más nevében és nem ügyfélkapu felhasználó meghatalmazásával eljáró természetes személyeknek csak az alábbi pontokban meghatározott módokon van lehetőségük - az MKEH060 kérelem-nyomtatvány kitöltésével - az előzetes regisztrációra:

Az ügyfélkapun beküldendő előzetes regisztrációs kérelemhez

a) bármely meghatalmazott csatoltan beküldhet az arra jogosult elektronikus aláírásával hitelesített szabályszerű meghatalmazást;
b) ügyvéd, mint meghatalmazott csatoltan beküldheti szabályszerű meghatalmazásának szkennelt példányát;
c) bármely meghatalmazott, ha az általa képviselni kívánt cég e-mail elérhetőségét a cégjegyzék tartalmazza, csatoltan beküldheti a szabályszerű meghatalmazás szkennelt példányát, melynek elfogadásához az MKEH a cégjegyzék szerinti e-mail címre küldött levélben kér megerősítést a meghatalmazótól.

Személyesen intézett előzetes regisztrációs kérelemhez:

A meghatalmazottnak a természetes személyek MKEH060 regisztrációs kérelmét kell kitöltenie, kinyomtatnia, aláírnia, amit az ügyfél képviseletére - nem meghatalmazás alapján - jogosult személy által a saját személyére és az általa képviselt szervezetre vonatkozó adatokkal kitöltött és aláírt regisztrációs kérelemmel és szabályszerű eredeti meghatalmazással együtt kell az MKEH Németvölgyi úti székhelyén, vagy a Bláthy Ottó utcai telephelyén benyújtania.
Hatóság előtt való személyes megjelenése során a meghatalmazott a személyazonosságát személyazonosításra alkalmas okmányával igazolja.


3. Mi történik akkor, ha a beküldő ügyfélkapu felhasználó nem jogosult az ügyfél képviseletében eljárni?

Ha a gépi adatfeldolgozás az MKEH 2 hivatali kapura érkező elektronikus kérelmet beküldő személy MKEH-nál regisztrált képviseleti jogosultságát az adott elektronikus kérelem benyújtásához nem találja megfelelőnek, akkor az alábbi automatikus válaszüzenetet küldi: pl: ”Ön nem jogosult az adott kérelem benyújtására. Kérjük, regisztráljon hivatali adatbázisunkba. Amennyiben már regisztrált ügyfelünk, bővítse regisztrációját a(z) …. területtel. Köszönjük!

Amennyiben az MKEH 1 hivatali kapura érkező elektronikus kérelem tárgyában az ügyfélkapu felhasználó az MKEH regisztrációs adatbázisának adatai szerint nem jogosult az ügyfél képviseletében eljárni, akkor az eljáró hatóság a kérelmet beküldő személyt az MKEH regisztrációs adatbázisában tárolt, képviseleti jogosultságra vonatkozó adatainak korrekciójára szólítja fel.
A felszólítás eredménytelensége esetén, a határidő leteltét követően az eljáró hatóság az elektronikus kérelmet érdemi vizsgálat nélküli végzéssel elutasítja, az ügyfél képviseletére való jogosultság hiánya miatt.